image

Nowe 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego

14.06.2016
Luty 2017 to planowana data wprowadzenia do obiegu banknotu o nominale 500 złotych. W sytuacji, gdy coraz więcej transakcji przeprowadza się bezgotówkowo, taka decyzja może wzbudzać zainteresowanie, jednakże decyzja ta jest poparta danymi statystycznymi.

Wartość banknotów krążących w polskiej gospodarce wynosi obecnie 170 mld złotych i wzrosła o 16% w stosunku do poprzedniego roku. Dodatkowo popyt na banknot, o obecnie najwyższym nominale - 200 złotych, wzrósł w okresie maj 2015 - maj 2016 o 28%, na podstawie czego można przypuszczać, że wprowadzenie banknotu o nominale 500 zł to dobry pomysł.

Banknot należący do serii „Władcy Polscy” przedstawia Jana III Sobieskiego i podobnie jak pozostałe banknoty krążące w obiegu, został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha. Szczegóły dotyczące zabezpieczenia banknotu są wciąż owiane nutką tajemnicy, jednak już wiadomo, że do najważniejszych z nich należy szeroka nitka okienkowa zmieniająca barwę z niebieskiej na zieloną.

W podobnej kolorystyce będzie utrzymany szyszak husarski, który zostanie wydrukowany zmienną optycznie farbą. Co więcej, przy przechylaniu banknotu będzie można zauważyć dwie nakładające się na siebie spirale, a przy poruszaniu nim powinien być słyszalny dźwięk przypominający przesypywanie piasku.

Nowy banknot o nominale 500 złotych zwiększy wartość klaserów wielu z nas. Zapraszamy do dyskusji na forum na temat zasadności wprowadzenia nowego banknotu oraz tego, dlaczego nie został wykorzystany projekt z Jadwigą Andegaweńską.
image

Banknoty nieobiegowe - od dzisiaj w nowym, specjalnym dziale

24.04.2016
Banknoty nieobiegowe to prototypy środków pieniężnych, które nie weszły do powszechnego użycia. Dotychczas banknoty te znajdowały się we wspólnym dziale z banknotami obiegowymi. Obecnie chcąc dotrzeć do banknotów nieobiegowych wystarczy pojedynczy klik.
image

Nowy banknot - 500 złotych

17.02.2017
W ubiegły piątek, 10 lutego 2017 roku, został wprowadzony do obiegu banknot 500 złotowy. Wizerunek Jana III Sobieskiego jest wzorowany na jego medalionie koronacyjnym. Banknot o tak dużym nominalne ma zmniejszyć koszty obsługi pieniądza oraz pozwolić na bardziej efektywne zarządzanie zapasem banknotów obiegowych.