image

Nowe 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego

14.06.2016
Luty 2017 to planowana data wprowadzenia do obiegu banknotu o nominale 500 złotych. W sytuacji, gdy coraz więcej transakcji przeprowadza się bezgotówkowo, taka decyzja może wzbudzać zainteresowanie, jednakże decyzja ta jest poparta danymi statystycznymi.

Wartość banknotów krążących w polskiej gospodarce wynosi obecnie 170 mld złotych i wzrosła o 16% w stosunku do poprzedniego roku. Dodatkowo popyt na banknot, o obecnie najwyższym nominale - 200 złotych, wzrósł w okresie maj 2015 - maj 2016 o 28%, na podstawie czego można przypuszczać, że wprowadzenie banknotu o nominale 500 zł to dobry pomysł.

Banknot należący do serii „Władcy Polscy” przedstawia Jana III Sobieskiego i podobnie jak pozostałe banknoty krążące w obiegu, został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha. Szczegóły dotyczące zabezpieczenia banknotu są wciąż owiane nutką tajemnicy, jednak już wiadomo, że do najważniejszych z nich należy szeroka nitka okienkowa zmieniająca barwę z niebieskiej na zieloną.

W podobnej kolorystyce będzie utrzymany szyszak husarski, który zostanie wydrukowany zmienną optycznie farbą. Co więcej, przy przechylaniu banknotu będzie można zauważyć dwie nakładające się na siebie spirale, a przy poruszaniu nim powinien być słyszalny dźwięk przypominający przesypywanie piasku.

Nowy banknot o nominale 500 złotych zwiększy wartość klaserów wielu z nas. Zapraszamy do dyskusji na forum na temat zasadności wprowadzenia nowego banknotu oraz tego, dlaczego nie został wykorzystany projekt z Jadwigą Andegaweńską.
image

Banknoty nieobiegowe - od dzisiaj w nowym, specjalnym dziale

24.04.2016
Banknoty nieobiegowe to prototypy środków pieniężnych, które nie weszły do powszechnego użycia. Dotychczas banknoty te znajdowały się we wspólnym dziale z banknotami obiegowymi. Obecnie chcąc dotrzeć do banknotów nieobiegowych wystarczy pojedynczy klik.
image

Zaktualizowany kalkulator inflacji już dostępny

10.02.2017
Odświeżony i aktualny kalkulator inflacji jest już dostępny. Dodaliśmy wartość inflacji z 2016 roku oraz tę prognozowaną na rok 2017. Dla przypomnienia, za pomocą tego wirtualnego urządzenia można obliczyć wartość nabywczą złotówki, czyli jaką wartość mają obecnie pieniądze sprzed lat po uwzględnieniu inflacji.