image

Banknoty nieobiegowe - od dzisiaj w nowym, specjalnym dziale

24.04.2016
Dział banknotów wzbogacił się o sekcję banknotów nieobiegowych. Do tej pory banknoty obiegowe i nieobiegowe znajdowały się na jednej stronie. Ich podział został podyktowany chęcią zwiększenia przejrzystości i ułatwienia nawigacji na stronie.

Powodów, dla których uprzednio przygotowane banknoty nie wchodzą do obiegu, może być wiele. Proces produkcji pieniędzy, zarówno banknotów jak i monet, jest bardzo skomplikowany i pracochłonny, dlatego może zająć nawet rok.

Na początku przygotowywany jest projekt, który później trafia do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. PWPW drukuje banknoty za pomocą różnych technik druku takich jak staloryt, offset i sitodruk na specjalnym papierze zawierającym w dużej mierze bawełnę. Pozwala to uzyskać efekt niezwykle trudny do podrobienia.

W Polsce, jedną z serii banknotów nieobiegowych jest seria z miastami polskimi, która miała wejść do użytku po denominacji w latach 90. Została wstrzymana ze względu na zbyt niski poziom zabezpieczeń. Zamiast niej została wprowadzona seria "Władcy Polscy", którą posługujemy się do dzisiaj.

Zapraszamy do nowego działu z banknotami nieobiegowymi, by zapoznać się z projektami nie tylko z lat 90 XX wieku, ale także z dwudziestolecia międzywojennego.
image

Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł - 1050 rocznica chrztu Polski

12.04.2016
Już dziś wchodzi do obiegu banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych wyemitowany z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Banknot przedstawia portrety księcia Mieszka I oraz jego żony, księżniczki czeskiej, Dobrawy. Rewers banknotu zdobi wizerunek katedry Gnieźnieńskiej.
image

Nowe 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego

14.06.2016
W zeszłym tygodniu NBP zaprezentował banknot o nominale 500 złotych, na którym widnieje wizerunek Jana III Sobieskiego, a jego wejście do obiegu planowane jest na luty przyszłego roku. Decyzja o wprowadzeniu banknotu o tak wysokim nominale, spowodowana jest m.in. wzrostem wartości obiegu gotówkowego.