image

Nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych - Jan Długosz

23.11.2015
Dział banknotów okolicznościowych wzbogacił się o banknot z wizerunkiem Jana Długosza, polskiego historyka, dyplomaty, kanonika, z którego kronik można czerpać wiedzę o najstarszych dziejach państwa polskiego, od legendarnych początków królestwa aż do roku 1480.

Banknot okolicznościowy jest doskonałą okazją, nie tylko do upamiętniania ważnych postaci z historii Polski i szerzenia wiedzy na ten temat, ale także do testowania nowoczesnych zabezpieczeń pieniądza papierowego.

Awers banknotu przedstawia Jana Długosza, którego wizerunek wzorowany jest na portrecie autorstwa Jana Matejki. Obraz kronikarza wpisany jest w otwartą księgę, która zawiera cytat z jego kronik. Sentencja, widoczna jedynie w świetle UV, w tłumaczeniu Wandy Semkowicz-Zarembiny (oryginał w języku łacińskim) brzmi: "Znajomość przeszłości oraz spraw jakie rozgrywały się wewnątrz i na zewnątrz kraju, równa jest cnocie i mędrcy uważają historię za mistrzynię życia".

Kod 2D znajduje się w lewym dolnym rogu przedniej strony banknotu. Podobnie jak występująca dwukrotnie na awersie numeracja banknotu, został on wykonany techniką grawerowania laserowego. Było to możliwe dzięki zastosowaniu, po raz pierwszy, specjalnego rodzaju papieru.

Na odwrocie banknotu została przedstawiona katedra wawelska, obok której znajduje się fragment witraża okiennego, również wykonany za pomocą grawerowania laserowego. W lewym górnym rogu znajduje się herb Wieniawa, którym posługiwał się Jan Długosz. Oglądając banknot w świetle UV można zobaczyć logotyp Narodowego Państwa Polskiego.
image

Wirtualne klasery uległy rozbudowie

20.01.2016
Kolejny etap prac w naszym serwisie został zakończony. Tym razem zmodyfikowaliśmy dział z klaserami. Obecnie albumy można segregować według ilości grafik, liczby dodanych banknotów oraz chronologicznie. Mamy nadzieję, że pozwoli to jeszcze łatwiej zaznajomić się z internetowymi zbiorami kolekcjonerów banknotów.