image

Nowy banknot - 500 złotych

17.02.2017
Nowy banknot 500 złotowy jest zwieńczeniem serii Władcy Polscy zaprojektowanej w całości przez Andrzeja Heidricha. Widnieje na nim Jan III Sobieski, jedyny król elekcyjny uhonorowany banknotem. Wybór Jana III Sobieskiego na bohatera banknotu 500 złotowego nie powinien dziwić. Był wybitnym dowódca i wodzem cechującym się niezwykłą mądrością i refleksem na polu walki. Banknot utrzymany w kolorach niebieskim, szarobrązowym i bordowym posiada szereg nowoczesnych zabezpieczeń, które warto poznać, by móc ocenić jego autentyczność. Obok wizerunku władcy umieszczona została nitka zmieniającą kolor z zielonej na niebieska ze wzorem przeplatających się wstęg. Dodatkowo, na nitce znajduje się mikrotekst zawierający cyfrowe oznaczenia nominału.

Szyszak husarski umieszczony po prawej stronie, symbolizujący dokonania militarne Jana III Sobieskiego, zmienia kolor z zielonego na niebieski. Szyszak pokryty jest wzorem falistych linii, co sprawia wrażenie ruchomego elementu. Jan III Sobieski na banknocie zwrócony jest w stronę tarczy herbowej, która dzięki efektowi kątowemu zmienia wygląd w zależności od kata patrzenia. Na odwrocie banknotu znajduje się umiłowany przez króla, Pałac w Wilanowie oraz orzeł rodziny Sobieskich. W prawym górnym rogu zastosowano farbę opalizującą, która sprawia, że złoty element jest widoczny lub niemal niedostrzegalny w zależności od kąta patrzenia. Z innych zabezpieczeń warto wymienić mikrodruki, elementy szaty graficznej wykonane techniką recto verso, które przy oglądaniu banknotu pod światło uzupełniają się i tworzą obraz korony w owalu. Również patrząc pod światło można dostrzec znak wodny, który jest powtórzeniem obrazu władcy oraz oznaczeniem nominału.

Siłę nabywczą banknotu 500 złotowego można porównać z banknotem o wartości 100 euro. Jeszcze więcej warte są banknoty 200, nie mówiąc już o banknocie 500 euro, którego siła nabywcza przekracza 2000 złotych. Najwyższą wartość na kontynencie europejskim ma banknot 1000 franków szwajcarskich, którego siła nabywcza przekracza 4000 złotych. Banknot 500 zł jest dostępny w kasach NBP od 10 lutego 2017 roku. W bankomatach nominał ten będzie dostępny w późniejszym terminie, jednak będzie to zależne od lokalizacji i właściciela danego bankomatu.
image

Zaktualizowany kalkulator inflacji już dostępny

10.02.2017
Odświeżony i aktualny kalkulator inflacji jest już dostępny. Dodaliśmy wartość inflacji z 2016 roku oraz tę prognozowaną na rok 2017. Dla przypomnienia, za pomocą tego wirtualnego urządzenia można obliczyć wartość nabywczą złotówki, czyli jaką wartość mają obecnie pieniądze sprzed lat po uwzględnieniu inflacji.
image

Nowy banknot kolekcjonerski upamiętniający 300 rocznicę koronacji

03.09.2017
21 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy banknot kolekcjonerski upamiętniający 300 rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Banknot o nominale 20 złotych można nabyć w oddziałach NBP oraz poprzez jego witrynę internetową. To dziewiąty banknot okolicznościowy wyemitowany przez Narodowy Bank Polski.