image

Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł - 1050 rocznica chrztu Polski

12.04.2016
W dniu dzisiejszym do obiegu wchodzi banknot kolekcjonerski o nominale dwudziestu złotych, przestawiający księcia Mieszka I i jego żonę Dobrawę. Emisja ta jest związana z 1050 rocznicą chrztu Polski. Przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 roku uznawane jest za symboliczny początek państwa polskiego.

Portrety Mieszka i Dobrawy umieszczone na banknocie wzorowane są na dziełach Jana Matejki pochodzących z Pocztu Królów i Książąt Polskich. Nad głową Dobrawy widnieje jeleń, który według starochrześcijańskiej tradycji jest naturalnym wrogiem węża, symbolu zła i zepsucia.

W prawym dolnym roku przedniej strony banknotu znajduje się stauroteka lednicka. Jest to relikwiarz w kształcie krzyża, który prawdopodobnie został sprowadzony do Polski przez Ottona III. Ten sam symbol został wykorzystany jako zabezpieczenie w ultrafiolecie.

Na odwrocie banknotu przedstawiono katedrę gnieźnieńską, której początki sięgają końca IX wieku. Początkowo jednonawowa świątynia, wielokrotnie przebudowywana, jest obecnie przykładem architektury gotycko-barokowej i takiej formie została odwzorowana na banknocie. Katedra była miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych takich jak koronacji królów polskich czy zjazdu gnieźnieńskiego. Jej plan stanowi jedno z zabezpieczeń banknotu, recto-verso.

Po lewej stronie umieszczono kielich królewski, który nazywany jest również trzemeszeńskim. Oryginał, wykonany częściowo ze złota, datowany jest na rok 1180. Obok kielicha widnieje paw, który jest symbolem nieśmiertelności i życia wiecznego, gdyż dawniej uważano, że jego mięso nigdy się nie psuje, a rozłożony ogon jest wizerunkiem nieba.

Banknot kolekcjonerski, jak każdy inny banknot posiada szereg zabezpieczeń. Oprócz wspomnianego relikwiarza widocznego w ultrafiolecie oraz planu katedry jako zabezpieczenia recto-verso wykorzystano również tło giloszowe, mikrodruki pozytywowe i negatywowe, znak wodny, wytłoczony element dla niewidomych (XX), efekt kątowy, specjalny raster w technice wklęsłodruku, element wykonany farbą optycznie zmienną, element widoczny w świetle UV (1050 rocznica Chrztu Polski), numerację typograficzną (widoczną również w świetle UV) oraz okienkową nitkę zabezpieczającą.

image

Zmodernizowany banknot 200 zł z wizerunkiem Zygmunta I Starego

22.03.2016
Katalog banknotów wzbogacił się o zmodernizowany banknot 200 złotowy. Jego projekt graficzny nie uległ zmianie, jednak wraz z rozwojem technologicznym, banknot wymagał wprowadzenia bardziej zaawansowanych zabezpieczeń. Banknot o nominale 200 zł to ostatni z serii banknotów "Władcy Polscy", który uległ modernizacji.
image

Banknoty nieobiegowe - od dzisiaj w nowym, specjalnym dziale

24.04.2016
Banknoty nieobiegowe to prototypy środków pieniężnych, które nie weszły do powszechnego użycia. Dotychczas banknoty te znajdowały się we wspólnym dziale z banknotami obiegowymi. Obecnie chcąc dotrzeć do banknotów nieobiegowych wystarczy pojedynczy klik.