image

Zmodernizowany banknot 200 zł z wizerunkiem Zygmunta I Starego

22.03.2016
Od dzisiaj w katalogu można podziwiać zmodernizowany banknot o nominale 200 złotych. Podobnie jak swój poprzednik sprzed dwóch dekad, przedstawia on wizerunek Zygmunta I Starego. To, co różni banknot z 1995 roku i 2016 to poziom i rodzaj użytych zabezpieczeń.

W komunikacie wydanym przez Narodowy Bank Polski można przeczytać, że nowy banknot został wyposażony w nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej. Sprawia to, że fragmenty nitki zmieniają kolor w sposób płynny, a nadrukowana na niej szachownica porusza się w obu płaszczyznach.

Kolor zmienia również królewski symbol, umieszczony na przedniej stronie banknotu, ze złotego na zielony. Na tylnej stronie znajduje się złoty opalizujący ornament, którego również nie było na banknocie z 2015 roku.

Również znak wodny został wzbogacony. Teraz oglądając banknot pod światło, można dostrzec nie tylko wizerunek władcy, ale także wartość nominału. Specjaliści z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zmodernizowali ponadto znak recto-verso. Wizerunek korony w owalu jest widoczny dopiero oglądany pod światło.

Podczas modernizacji nie zapomniano o osobach niewidomych i niedowidzących. Na krótszych krawędziach banknotu umieszczono po dziesięć ukośnych, wypukłych pasków. Co więcej, znak trójkąta pozwalający na identyfikację nominału został wykonany z drobnych kółek, które można łatwo wyczuć pod palcami.

Zachęcamy do dodawania nowego banknotu do wirtualnego klasera i życzymy wielu nowych, zmodernizowanych 200 złotowych banknotów w portfelu.
image

Wirtualne klasery uległy rozbudowie

20.01.2016
Kolejny etap prac w naszym serwisie został zakończony. Tym razem zmodyfikowaliśmy dział z klaserami. Obecnie albumy można segregować według ilości grafik, liczby dodanych banknotów oraz chronologicznie. Mamy nadzieję, że pozwoli to jeszcze łatwiej zaznajomić się z internetowymi zbiorami kolekcjonerów banknotów.
image

Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł - 1050 rocznica chrztu Polski

12.04.2016
Już dziś wchodzi do obiegu banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych wyemitowany z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Banknot przedstawia portrety księcia Mieszka I oraz jego żony, księżniczki czeskiej, Dobrawy. Rewers banknotu zdobi wizerunek katedry Gnieźnieńskiej.