image

Nowy banknot kolekcjonerski - Niepodległość

03.10.2018
31 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy banknot kolekcjonerski upamiętniający 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Banknot o nominale 20 złotych można nabyć w oddziałach NBP oraz poprzez jego witrynę internetową. To już dziesiąty banknot okolicznościowy wyemitowany przez Narodowy Bank Polski.

Banknot został zaprojektowany przez Agnieszkę Próchniak, która już projektowała jeden z banknotów kolekcjonerskich - 100 rocznica przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie.

Na przedniej stronie banknotu po lewej stronie w pionie umieszczony został numer banknotu. Obok niego w górnej części znajduje się raster w technice stalorytniczej. Obok niego znajduje się symbol orła z Godła Polskiego, poniżej którego umieszczony został napis pionowy "niepodległa". W środkowej części w tle znajduje się krzyż Virtuti Militari. Po prawej stronie znajduje się postać Józefa Piłsudskiego wykonana techniką stalorytniczą.

Z lewej strony rewersu banknotu znajduje się wizerunek orła legionowego poniżej, którego widnieje tarcza Amazonek. Orzeł jest otoczony tekstem "Rzeczpospolita Polska". W centralnej części widnieje zajmująca sporą część tylnej strony banknotu - Flaga Polski. W górnej części flagi, znajdują się - widoczne tylko w świetle ultrafioletowym - daty 1918 i 2018 symbolizujące 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
image

Zaktualizowany kalkulator inflacji już dostępny

15.01.2018
Odświeżony i aktualny kalkulator inflacji jest już dostępny. Dodaliśmy wartość inflacji z 2016 roku oraz tę prognozowaną na rok 2017. Dla przypomnienia, za pomocą tego wirtualnego urządzenia można obliczyć wartość nabywczą złotówki, czyli jaką wartość mają obecnie pieniądze sprzed lat po uwzględnieniu inflacji.