image

Nowy banknot kolekcjonerski upamiętniający 300 rocznicę koronacji

03.09.2017
21 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy banknot kolekcjonerski upamiętniający 300 rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Banknot o nominale 20 złotych można nabyć w oddziałach NBP oraz poprzez jego witrynę internetową. To dziewiąty banknot okolicznościowy wyemitowany przez Narodowy Bank Polski.

Przednią stronę banknotu zdobią dwie korony, dar papieża Klemensa IX, którymi udekorowany był obraz do czasu ich kradzieży w 1909 roku. Gwiazdy w koronie wykonano farbą opalizującą w technice sitodrukowej, a sama korona została wzbogacona złotym poddrukiem offsetowym. Poniżej korony Dzieciątka umieszczono monogram maryjny będący jednym z zabezpieczeń banknotu (recto-verso). Monogram umieszczono na tle stylizowanych lilii andegaweńskich, które, jako figura heraldyczna, są symbolem maryjnym. Banknot zawiera również nitkę z nominałem, która jest wtopiona w papier oraz wytłoczony element dla osób niewidomych. W technice wklęsłodrukowej wykonano mikrotekst oraz efekt kątowy.

W lewym górnym rogu przedniej strony banknotu znajduje się motyw roślinny pochodzący z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Boskiej. Antepedium, inaczej frontale, to bogato zdobione zakrycie górnej części mensy ołtarza chrześcijańskiego.

Po prawej stronie banknotu umieszczono stylizowane motywy wici roślinnej, które zostały zaczerpnięte z barokowej ramy obrazu. Herb pauliński, na którym widnieje wizerunek kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy oparte o pień palmy został wykorzystany jako znak wodny banknotu, widoczny pod światło.

Na rewersie banknotu umieszczona została XVIII wieczna rycina wykonana w Rzymie, która przestawia koronację Cudownego Obrazu. Widać na niej iluminację sanktuarium i ołtarz koronacyjny. Pełnokolorowy obraz sceny koronacji widoczny jest w świetle UV. Poniżej ryciny, podobnie jak na pierwszej stronie banknotu, znajduje się monogram maryjny. Po prawej stronie wykorzystano ponownie motyw roślinny z ramy obrazu oraz herb pauliński. Po lewej stronie znajduje się plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska wykonana w technice sitodrukowej SPARK live.

Nie są to jedyne zabezpieczenia rewersu banknotu. Za pomocą techniki offsetowej wykonano mikroteksty pozytywowe i negatywowe w górnej części banknotu, element reliefowy oraz specjalny raster z irysem.

Banknot został zaprojektowany przez Justynę Kopecką i wyemitowany w nakładzie 55 tysięcy sztuk.
image

Nowy banknot - 500 złotych

17.02.2017
W ubiegły piątek, 10 lutego 2017 roku, został wprowadzony do obiegu banknot 500 złotowy. Wizerunek Jana III Sobieskiego jest wzorowany na jego medalionie koronacyjnym. Banknot o tak dużym nominalne ma zmniejszyć koszty obsługi pieniądza oraz pozwolić na bardziej efektywne zarządzanie zapasem banknotów obiegowych.
image

Forum w nowej odsłonie

25.09.2017
Jesienne nowości zawitały na portal banknotypolskie.pl. Od pewnego czasu nasze forum posiada nową szatę graficzną. Wierzymy, że zmiany te ułatwią i uprzyjemnią korzystanie z tego narzędzia. Oprócz unowocześnionego wyglądu, usprawniona została nawigacja oraz zwiększono wydajność a także wprowadzono responsywny styl forum.